Logo BIO-potravin platné v ČR

B I O - P O T R A V I N Y

BIO-POTRAVINY jsou potraviny vyrobené ze surovin pocházejících z ekologického zemědělství za podmínek uvedených v Nařízení Rady 2092/91 ES a v zákoně č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství, na které bylo vydáno osvědčení o původu bio-potraviny. Práce ekologických zemědělců je pravidelně kontrolována, stejně tak jako kvalita jejich půdy a kvalita jejich produktů. BIO může být jakákoli potravina vypěstovaná bez použití chemie, bez geneticky manipulovaných organismů, herbicidů, pesticidů, antibiotik a jiných negativních prvků. Pro bio-potraviny je charakteristická jejich kvalita, lepší chuť a vůně. Proto BIO-potraviny lépe uspokojují naše chutě a nemusíme jich sníst tolik. Je opravdu velký rozdíl mezi kvalitní marmeládou bez cukru s vysokým podílem ovoce a dnes běžnou marmeládou. V ekologickém zemědělství má ochrana zdraví člověka – spotřebitele a kvalita potraviny přednost před kvantitou.

Konzumací BIO-potravin nezatěžujete svůj organismus cizorodými látkami (rezidua pesticidů, GMO a další). Řada odborníků dává dnes například do souvislostí vysoký nárůst alergií a s konzumací různě upravených a chemicky „vylepšených“ potravin. Ekologická produkce nezatěžuje chemickými látkami životní prostředí a cenou je pak nižší produkce a také větší podíl ruční práce. To také úměrně zvyšuje cenu těchto produktů.

Pokud jste se rozhodli pro zdravější život, vybírejte základní potraviny označené zeleným logem BIO. Začněte postupně např. kvalitní celozrnnou BIO rýží, těstovinami, luštěninami..... Postupně nahrazujte i další položky. Pokud neseženete zeleninu BIO, preferujte českou sezónní zeleninu. Vždy je lepší konvenční zelenina než žádná.

BIO nemusí být ale vždy zdravé. Například vepřový bůček bude vždy zdrojem cholesterolu a nasycených mastných kyselin. Ať už to bude bůček konvenční nebo v BIO kvalitě bude negativně zasahovat do metabolismu lipidů. Lze například koupit cigarety, čokoládu či alkohol v kvalitě BIO, to však jejich negativní působení na lidský organismus nesnižuje.

Doporučujeme tedy dopřát si kvalitní BIO základní potraviny J

A ještě několik zajímavostí:

     - Britská i italská vláda vynakládá značné finanční obnosy na dotaci používání BIO-potravin ve školních jídelnách
     - Na základě velké studie doporučili britští vědci maminkám preferovat pro své děti BIO-potraviny
     - Zbytky pesticidů byly nalezeny cca v 95% vzorcích konvenční zeleniny a ovoce
     - Banány jsou během sezóny chemicky ošetřeny až 40x
     - Bio zelenina a ovoce mají cca o 25% více minerálních látek než konvenční
     - Pokud muži konzumují BIO-potraviny zvyšuje se počet a pohyblivost jejich spermií